Kontakt
Zde najdete kontakty pro váš region.

NKT získala kontrakt na dodávku kabelů pro větrnou farmu Hornsea 2

4. 7. 2018

Společnost NKT získala od firmy Ørsted kontrakt na dodávku kabelového systému v hodnotě přes 145 milionů eur. Systém bude zajišťovat přenos elektrické energie o vysokém střídavém napětí 220 kV z pobřežní větrné farmy Hornsea 2 ve Velké Británii a délka kabelů s izolací z materiálu XLPE přesáhne 190 km. Větrná farma s výkonem 1,4 GW bude největší na světě a zajistí ekologickou elektřinu pro více než 1,3 milionu domácností.

windmills at sea
Kabelový systém od společnosti NKT pro farmu Hornsea 2 (bez zahrnutí instalace) bude obsahovat tři dálkové podmořské kabely, které se na objemu zakázky podílejí přibližně z 50 %. Dálkové podmořské kabely propojí větrnou farmu s platformou pro kompenzaci jalového výkonu a zajistí přenos energie na pevninu.
Hodnota kontraktu odpovídá 110 mil. EUR ve standardních cenách kovů.
Prezident a výkonný ředitel NKT Michael Hedegaard Lyng k tomu uvedl: "Tento kontrakt na kabelový systém pro Hornsea 2 není jen důsledkem toho, že poskytujeme moderní a osvědčené technologie. Ukazuje rovněž, že naši dlouhodobí zákazníci, ke kterým Ørsted patří, oceňují naši odbornost, naše know-how a naše úsilí o hledání optimálního řešení pro obě strany formou neustálého dialogu. Trh příbřežních větrných elektráren pro nás bude představovat atraktivní příležitost i v následujících letech a naše schopnost nabídnout komplexní řešení s ohledem na požadavky zákazníků – od návrhu kabelu přes instalaci po servis – nás řadí na špičku v tomto segmentu."
Získání této zakázky je důkazem našeho silného postavení v oboru příbřežní větrné energetiky. I když je ziskovost tohoto projektu nižší než u stávajících objednávek (z důvodu současné nepříznivé situace na trhu, kde výrobci kabelů působí), NKT si v tomto důležitém segmentu výroby obnovitelné energie udržuje vedoucí postavení.
Přenosové kabely pro farmu Hornsea 2 se budou vyrábět ve švédském městě Karlskrona, přičemž výroba bude zahájena na podzim roku 2018. Větrná farma Hornsea 2, jejíž uvedení do plného provozu je plánováno na rok 2022, se bude nacházet ve vzdálenosti přibližně 89 km od pobřeží Yorkshire, v blízkosti farmy Hornsea 1, pro kterou společnost NKT dodala kompletní kabelový systém.  
Získání kontraktu pro farmu Hornsea 2 nemění finanční výhled společnosti NKT pro rok 2018.
Michael Nass Nielsen
Head of Investor Relations
Michael Nass

NKT Newsletter

Přihlaste se k odběru newsletteru a mějte tak přehled o našich novinkách.