Kontakt
Zde najdete kontakty pro váš region.

Společnost NKT snižuje svou ekologickou stopu mechanickou recyklací XLPE (zesítěného polyetylenu)

26. 3. 2020

Společnost NKT recykluje zesítěný polyethylen (XLPE) – materiál používaný k izolaci energetických kabelů. Pro společnost NKT je to významný krok v úsilí o snížení uhlíkové stopy jejích nízkonapěťových, středněnapěťových a vysokonapěťových energetických kabelů.

Cable drum
Energetické kabely tvoří páteř celosvětových energetických sítí, které jsou naprosto nezbytné pro přechod na energii z obnovitelných zdrojů, přičemž zaměření se na udržitelnost v oblasti energetických kabelů se neustále zvyšuje. Společnost NKT jako přední dodavatel energetických kabelů neustále pracuje na dalším rozvoji udržitelnosti v životním cyklu portfolia společnosti. NKT jako jedna z prvních společností vyrábějících energetické kabely úspěšně recyklovala zesítěný polyetylen (XLPE) s cílem minimalizovat uhlíkovou stopu svých produktů. Proces recyklace byl vyvinut v rámci výzkumného projektu realizovaného společně se švédským výzkumným institutem RISE IVF, společností AXJO Plastic a společností Borealis specializující se na oblast materiálů.
"Jsem hrdý na to, že společnost NKT je lídrem v oblasti recyklace materiálu používaného při výrobě energetických kabelů, což svědčí o tom, že recyklace zesítěného polyetylenu (XLPE) může být prováděna v průmyslovém měřítku v našem specializovaném recyklačním zařízení v dánském Stenlille. Díky recyklaci XLPE z výrobních závodů ve Švédsku, Dánsku a Německu činíme významný krok v našem úsilí snížit uhlíkovou stopu a zajistit udržitelný životní cyklus našeho portfolia energetických kabelů", říká Alexander Kara, prezident a generální ředitel společnosti NKT.
V posledních letech NKT úspěšně industrializovala proces recyklace zesítěného polyetylénu v úzké spolupráci se společností AXJO Plastic, která nyní vyrábí robustní kabelové bubny z recyklovaného zesítěného polyetylenu. Výhody recyklace jsou zřejmé. V porovnání s novými surovinami jsou výrazně sníženy materiálové náklady, přičemž každá tuna recyklovaného XLPE představuje úsporu přibližně dvou tun CO2.

Udržitelný materiál XLPE

Pro společnost NKT představuje mechanická recyklace materiálu XLPE iniciativu v rámci úsilí společnosti o zvyšování udržitelnosti v oblasti energetických kabelů. Protože izolace z materiálu XLPE často představuje podstatnou část jejích energetických kabelů, spolupracuje NKT úzce s dodavatelem materiálu, společností Borealis, na objevování a vývoji udržitelných řešení s využitím materiálu XLPE v oblasti výroby energetických kabelů. 
"Intenzivnější zaměření se na udržitelnost v našem dodavatelském řetězci je přirozeným krokem ke snižování celkové uhlíkové stopy našich energetických kabelů. Vzhledem k tomu, že XLPE je důležitým materiálem pro naše vysoce výkonné energetické kabely, těší mě, že jsme navázali užší spolupráci s naším klíčovým dodavatelem, společností Borealis, s cílem pokračovat v udržitelných řešeních s využitím materiálu XLPE", uvádí Alexander Kara.
Kromě zaměření se na recyklaci materiálu používá společnost NKT ve všech svých závodech na výrobu vysokonapěťových kabelů 100 % zelenou elektřinu a současně minimalizuje celkovou uhlíkovou stopu svého portfolia energetických kabelů.
Pelle Fischer-Nielsen
External Communications Officer
Pelle Fischer Nielsen

NKT Newsletter

Přihlaste se k odběru newsletteru a mějte tak přehled o našich novinkách.